Čo s Biancou Ryan?

Dvanásťročné dievčatko Bianca Ryan vyhralo súťaž America's Got Talent. Má úžasný hlas. Znie ako trénovaná dospelá speváčka. Okamžite vydala album coververzií. Láme rekordy počtu predaných nosičov. Grandiózny úspech.

Prajem jej to. Má nesporne úžasný hlas. Neviem si však pomôcť, furt rozmýšľam nad jednou vecou.

Stačí zázračný hlas? Nechýba tomu aj nejaké pozadie? Keď Johnny Cash spieva o drsňáckom tulákovi v čiernom, verím mu. Keď Thom Yorke spieva o podivínovi ktorý túži po dokonalom tele aby si ho Ona všimla, tiež mu verím. Verím dokonca aj Christine Aguilere, spievajúcej o vystrašenom dievčatku ktoré vo svojej izbe počúva ako jej otec mláti matku.

Keď však dvanásťročná Bianca Ryan spieva o tom ako sa nechce zobudiť v prázdnej posteli, nie je to podľa mňa v poriadku.

Samozrejme chápem, že by jej hlas s pesničkami o mandarinke Darinke alebo psovi Bobim čo zožral kocku lega detské publikum nedokázalo patrične oceniť.

Dávam Biance dvadsať rokov. Ak sa dovtedy nepredávkuje drogami, verím tomu že v tridsiatke vydá comebackový album o dievčati ktorému predčasná sláva zničila detstvo a posrala život. Snáď si dovtedy zachová svoj krásny hlas. Bude to temný a ťažký, ale skvelý album.

fczbkk
fczbkk
4 komentáre
pred pár rokmi

Komentáre

 

Co na je na tom k reseni? 99% techto tzv. celebrit jsou zcela umele vytvorene osobnosti bez jakehokoliv pozadi (tim nemyslim prdel).

Proto se o ne nezajimam. Nevim jak se jmenuji cesti fotbaliste, kdyz se panove na obede bavi o tom ze nejaka mis, ci modelka neco provedla, tak nevim o koho jde. Nepoznal bych na fotce Davida Beckhama (a ani nevim jak se pise, jen jsem ted o nem slysel). Stejne tak jmeno teto zpevacky vidim prvne. Proste mne to srdecne nezajima, mam dost jinych zajmu.

Netvrdim, ze jsou nejak hlubokomyslne, ale necitim potrebu si zasirat mozek umelymi symboly a jejich stejne umelymi problemy.

Takže ze mne je to jednoduché: „Co s Biancou Ryan?“ – nic. Ignorovat jako dosud.

 

Mho, súhlasím s tebou. Tiež tieto veci nesledujem. Na Biancu Ryan som narazil vďaka tomu že mi kolega ukazoval jej video na YouTube ako kuriozitu.

Zamýšľal som sa nad tým kvôli tomu, že jej spev je skutočne výnimočný. Žiaľ, myslím že kvôli víťazstvu v tej súťaži to dievča príde o hrozne veľa. A ten jej hlas asi nakoniec ostane nevyužitý. A to je škoda.

 

No asi jsem exot ale já v tom žádný problém nevidím. Nebo myslíš že desetiletí zpěváci v dětském kostelním sboru chápou co vlastně znamená když zpívají „Agnus Dei“?

V klasické hudbě je naprosto běžné že interpret hraje či zpívá něco od autora který ho po hudební stránce obrovsky převyšuje a nikdo nepokládá za nějaké zlo když se děcko neuměle snaží napodobovat božského Mozarta či Bacha.

Ovšem u populární hudby si lidé kdoví proč zvykli že skladatel je zároveň zpěvákem a bakytaristou a že on jediný má patent na to co zpívá. Cokoli jiného jim připadá jako krádež.

Navíc to že dítě zpívá písničku které vůbec nerozumí je naprosto běžné, vždyť kdo dnes skutečně rozumí např. významu písně „Vysoký jalovec“?

 

richard: je tam podstatny rozdil. Klasicka hudba je postavena na hudbe. Popova je postavena na kultu osobnosti interpreta. Dite zpivajici ve zboru je z hlediska publika to same co jedna varhani pistala. Popova zpevacka je z pohledu publika naopak tim nejpodstatnejsim.

 

Pridaj komentár

Komentáre môžu pridávať iba prihlásení užívatelia.